Eelmine nädal oli #plastivabanädal. Ägedad EMÜ Keskkonnakaitse Üliõpilaste Seltsi liikmed kutsusid inimesi üles oma tarbimist nädala jooksul jälgima, tegema plastivabu valikuid ning seejuures oma tegevusi nendega jagama. No ilmselgelt meie pere võttis ka selle väljakutse vastu, sest ajalugu on näidanud, kuidas seesugused väljakutsed meie harjumusi tugevasti mõjutavad ja ma salamisi lootsin, et õnn on minu õuel ja ma saan loosiga omale Reet Ausi Up-shirt'i või SipIt kohvitopsi. Aga minu siht ei olnud piirata vaid plastiku tarbimist, vaid loobuda nädalaks igasugusest pakendist.
Ma ei jõudnud reageeridagi, kui esmaspäev juba käes oli ja nädal aega uut elu pihta hakkas. Peale tööpäeva pidin ma kohe poodi vurama, sest olime nädalavahetuse linnast eemal olnud ning külmkapp oli täiesti tühi. Poenimekirja ega menüüd ei olnud mul kuni selle hetkeni, kui ma seisin Biomarketis juurviljaleti ees ja ammutasin inspiratsiooni. Ma umbes teadsin, mis seis mul kodus kuivainetega on, sest alles hiljuti sorteerisin ma oma purgid ära ja poenimekirja jätsin ma tegelikult meelega avatuks, et saaksin järgmise paari päeva menüü panna kokku poes saadava kauba järgi. Ilgelt nõme on, kui plaan on enne poodi minekut selge, aga siis kohapeal selgub, et pead selle ikka ümber seadma, sest seda ei saa pakendita ega toda..
Plaanisin soetada asju 2 õhtu- ja hommikusöögi jaoks. Esmaspäeva õhtu oli kaetud, sest pühapäeval käisime minu isal külas, kel oli nii sünnipäev kui ka isadepäev, ja vanaema pakkis meile peolaualt kaasa läätsede ja riisiga täidetud kapsarullid. No see on nii kuldreegel, et vanaema jälgib, et lapselapsel oleks punu täis. Ja ma olen väga tänulik, sest vanaema arvestab seda tehes minu toitumiseelistustega ning eriti südantsoojendav on see, millise pühendumusega ta seda teeb. Ta on lihtsalt võrratu kokk ja ma võtsin hea meelega need kapsarullid kaasa.
Aga et mitte kõrgelt langeda, pidi nädal "bängeriga" ka jätkuma, mistõttu ma valisin teisipäeva õhtu menüüsse mega juustuse pitsa. Jep, tunnistan, lehmapiimajuust on veel minu nõrkus, aga ei anna vegan juust pitsa peal mulle seda tunnet, mida ma pitsaga taga ajan. Mis aga on tuus, on see, et taigna tegime ise, tomatikastme– ise ning mozzarella tuli Balti jaama turult, tünni seest otse minu Tupperware karpi. Kuna ma kadekops ei ole, siis jagan sinuga retsepti ka. Tegelikult tead mis? Ma panen hoopis terve oma eelmise nädala õhtusöökide menüü kirja. Selleks aga, et me siia venitama ei jääks, panen need kirja võimalikult lühidalt. Sina pea lihtsalt meeles, et kõige maitsvamad road tulevad siis, kui sa teed neid armastusega.
Taimne teisipäeva pitsa
2in
PITSAPÕHI
90 g täistera-nisujahu
160 g nisujahu
½ tl soola
½ tl kuivatatud tüümiani(mina kasutan ürdiaia segu)
150 ml külma vett
½ sl õli
Sandra Vungi retsepti järgi. Imelihtne ja maitsev! Leiad SIIT.
KASTE
4 tomatit
1 väiksem sibul
1 küüslauguküüs
1 sp topelt kontsentreeritud tomatipastat
maitse järgi soola, pipart, jahvatatud paprikat, ürdiaia segu
Haki sibul, küüslauk ning kuumuta õlis keskmisel tulel. Tükelda tomat, lisa segule. Lisa maitseained, tomatipasta ning kuumuta keskmisel tulel aegajalt segades, kuni tomat laguneb laiali. Soovi korral saad kiirendada protsessi kartulinuiaga tampides, nagu Lauri hirmsasti teha tahtis. Ja tegi ka.
KATE
värske ananassi tükid
tomati kettad
paprika tükid
mozzarella, all of it(Balti jaama turg)
Tee valmis tainas. Samal ajal, kui tainas end kogub, tee valmis kaste. Enne kastme pitsapõhjale määrimist lase sel veidi jahtuda. Ja siis on asi lihtne: pitsapõhi, sellele peale tomatikaste ja sellele pitsakate ja juust.

Kolmapäev pidi olema muutuste päev, et saaksime koguda kenasti jõudu nädala viimaste pingutuste jaoks. Teisisõnu– kolmapäeval otsustasime kerge ja värsketest juurikatest supi kasuks. Tugev taimsel kütusel, eks. Mul oli ühes purgipõhjas natuke lühikesi nuudleid ka ja lapsepõlve maitsetega nostalgitseda tundus nagu kena mõte, seega ka need said supi sisse pandud. See kena mõte arenes üheks kenaks supiks ja lõpuks saime seda 2 õhtut nautida.
Muide, eelmisel nädalal poodlesin ma peamiselt kolmes kohas. Esiteks Biomarketis, nagu ma ka enne välja tõin. Just Balti jaama turuhoone Biomarketis on eriti hea valik kuivaineid. Ja Biomarketi mangod on teisest ilmast, lihtsalt to die for. Teiseks poodlesin Selveris. Selveris on teiste toidupoodidega võrreldes minuarust kõige parem ja värskem pakendivabade juur- ja puuviljade valik ja mega hea saiavalik. Selveri sepik ja valge sai, oh loooooord, kui head! Ning kolmandaks– Balti jaama turg ise. Parimad leiud sealt lisaks muule on nt mozzarella, või ja oliiviõli, mida sa saad kenasti oma taarasse osta.
Vegan kolma-neljapäeva supp
4in
4 kartulit
1 porgand
1 väiksem bataat
1 sibul
1 küüslauguküüs
paar peotäit nuudleid
maitse järgi puljong
Tee potis valmis puljong. Kas siis enda tehtud või poest ostetud puljongimaitseainest(/kuubikust). Lisa puljongisse kuubikuteks tükeldatud bataat, mõne minuti pärast ka kartul. Samal ajal pane keema nuudlid ning paralleelselt kuumuta keskmisel kuumusel pannil õlis hakitud sibul, küüslauk. Mõne minuti pärast lisa sibulale riivitud porgand. Sega, kuni sibul on kuldne. Keeda kartuleid, kuni nad on poolpehmed ning siis lisa juurde pannil valmistatud segu. Kui kartul ja bataat on pehmed, lisa kurnatud nuudlid.
PS. Värske leib võiga selle supi kõrvale on suuuuuuuht nämma. Sain üli head musta leiba Balti jaama Biomarketist. Midagi 3.90€ suur latakas.
Kui nüüd rääkida vahepeale hommikusöökidest, siis nendes ma veitsa sakin. Ma ei oska üldse hästi putru teha ning võileibade tegemisel ei ole ma ka teab mis kirevate ideedega, sai-või-juust-tomat on minu kindel valik 9l korral 10st. Pekki need harjumused, ütles Gethel see nädal ja võttis ka võikude osas muutuse ette.
Niisiis üks hommik ma valisin näiteks hoopis croissant-mozzarella-tomat-pesto võiku variandi. Kõike seda saab ilma igasuguse vaevata 0 plastikuga teha. Croissanti saad pea igast saiakeste letist, mozzarella, nagu öeldud, Baltast ja pestot saab ise teha. Basiilik+päevalilleseemned+küüslauk+sidrun+sool+pipar kombo on minu lemmik.
Teine ja kolmas hommik aga tegin nt leib-quacamole-tomat variandi. Minu quac kujutab endast purustatud avokaadot, mis on kokku segatud sidrunimahla, hakitud küüslaugu ja soola-pipraga. Nii lihtne ja maitsev. Kindlalt hakkan tihedamini praktiseerima.
Lisaks sai mõni hommik smuutit. Näiteks banaani, mango ja õunamahlaga. Viimast saan ise kodus teha, sest mul on äge mahlapress.
Neljas hommik andsin alla ja sõin töökoha kõrval kohvikus ning viiendal hommikul proovisin sõbruneda taas pudrupotiga, aga pikk lugu lühidalt on see, et me ei saa temaga ikka veel läbi.
Reedel pidin taas poodi minema, sest pea kõik esmaspäeval ostetu sai ära tarbitud. Alles jäi vaid bataati, kuna ma olin neid miskipärast 2tk soetanud. Bataat isutas mind seekord mingi lisandina, mitte nt püreesupi osana, seega ühe õhtusöögi plaan hakkas veidike koitma. Järgmisena koitis mind see, et see nädal pole pastat teinud, seega menüü hakkas end lihtsasti ise kokku vorpima. Kuna reede on aga selline tahaks-hinge-tõmmata päev, valisime pasta, sest selle valmistamine on käkitegu.
Reedene vegan pasta
2in
KOOREKASTE
ca klaasitäis india pähkleid
ca klaasitäis vett
2 kuhjaga tl pestot
maitse järgi pipart, soola
SISU
pool väikest suvikõrvitsat
1 sibul
1 küüslauguküüs
2 peotäit kirsstomateid
päevalille- ja kõrvitsaseemned
meelepärast pastat
Kuidas see värk käib? Kastme jaoks mina eelnevalt veidi(kuni 10min) keedan pähkleid. Ma tean, paljud inimesed on selle vastu, aga mina tunnen, et nii on kaste kreemisem. Seega, kui pähklitega korras, viska nad blendrisse, lisa kaks klaasi vett, pesto ning sool-pipar ja aja masin huugama.
Samal ajal kuumuta pannil hakitud sibul ja küüslauk ja pane paralleelselt keema pasta. Kui blenderis on segu saavutanud meeldiva konsistentsi ja selle maitse ka klapib, vala kaste pannile ja sega seejuures hulka pisikesteks kuubikuteks tükeldatud suvikõrvits. Viimaks lisa pasta ja sega kogu see unelm omavahel kokku.
Serveeri kirstomatite ja pannil röstitud seemnetega. Nipp: seemneid röstides lisa neile naaaatukene soola.

Laupäeva kirjeldan ma otse ja ausalt, nii nagu asi oli. Gethel: ,,Ma ei viitsi. Maaa eii viii-tsiiii. Ma ei viitsi-ei viitsi! Ma eiiiii viitsi. Maaaa ei..". Ja Laurile oli sellega asi selge ja idee sobis, sest vastuseks tuli kiiresti: ,,Lähme siis kuhugi välja sööma". Nii vahel juhtub ehk siis ma lihtsalt ei jaksanud peale pikka tööpäeva jälle vaaritama hakata ja kiirtoidukas-India toit tundus nii hea koht, kus mugavusele alla anda. Ja andsimegi.
Ja lõpuks pühapäev. Mmm-mm-mmm. Nämma. Pühapäeval lasime me fantaasial lennata ja tegime toidu kõigest sellest, mis nädalast alles oli jäänud. Üli maitsekas läätsepada ahjubataadi ja värskete kirsstomatitega. Mm-mm-mmm. Ja kirss tordil– valmisid minu esimesed mandlipiim ja india pähkli piim(nende retsepte nett täis, aga mandlipiimale kaneeli lisamine on nagu üks õigemaid otsuseid, mida sa oma elus teha saaksid).
Pühapäeva vegan pada
2in
PADA
1.5 klaasi punaseid läätsesid
1 porgand
1 sibul
1-2 küüslauguküünt
pool väikest suvikõrvitsat
2 tomatit
2 sl topelt kontsentreeritud tomatipastat
maitse järgi pipar, sool, jahvatatud paprika, kurkum, karri, tšillipulber, jahvatatud vürtsköömned
LISAND
bataat
soovi korral või(e)
kirsstomatid
Lõika bataat pikuti pooleks. Koore poolele suru kahvliga mõnda kohta augud, nii 4x. Seejärel määri bataat oliiviõliga kokku ja aseta kõht allpool ahjuplaadile. Küpseta ca 200-kraadi juures 20min, kuni bataat on seest pehme. Võid poole peal ka ümber pöörata.
Kuumuta keskmisel kuumusel õlis hakitud sibul ja küüslauk. Lisa riivitud porgand ja sega. Mõne minuti järel lisa läätsed ning maitseained, tomatipasta ja tükeldatud tomatid. Sega ja kuumuta mõned minutid. Seejärel lisa paar klaasi vett. Aegajalt segades lase segul podiseda, kuni läätsed on peaaegu pehmed. Vajadusel lisa vett. Viimasena lisa väikesteks kuubikuteks tükeldatud suvikõrvits ja sega, kuni läätsed on pehmed.
Midagi värsket ka kõrvale ja valmis!

Plastivabadus, äärmisel juhul isegi pakendivabadus, eeldab planeerimist ning ise palju ära tegemist. Mis ma saan selle nädala kohta välja tuua on see, et ma käisin mitmes erinevas poes, me mässasime köögis päris palju, aga me saime ka nii häid maitseelamusi, mida pakendatud toodetega ei saavuta. Ja tegelikult, kui panna terve nädalamenüü paika, on ka ühe korraga õigest poest kõik vajalik kätte saada täitsa võimalik.
Prügi, seda tuli ainult 4. Marlit ümbritsenud kile, sest piimategu vajas tegemist; WC-paberi pakend, sest ma avastasin üks hommik üllatusega, et WC-paber oli otsa saanud ning läheduses polnud ühtegi poodi, kust seda pakendita saaks; siis muidugi ka WC-paberi rull ise ja helkuri paberist pakend. See nädal ühtegi muud pakendit/prügi, ei ühtegi konservi ega klaaspurki, me ei tootnud.
Jah, see nädal läks küll kenasti, aga täna ma veel ei saa nullkulu eluviisi enda omaks nimetada. Ma alles otsin seda tasakaalu veganluse ja nullkulu vahel. Mulle tõeliselt meeldivad nt tofu ja Anamma tooted, aga täna ma ju neid ise teha ei oska. Seega vahel, mis teha, ostan ma ikka mõne plastikus toote. Algajale võib tunduda kõik see maru tüütu ja keeruline. Absoluutselt, minul 100% oligi. Aga sellepärast ma ka alati ütlen juurde selle, et kõik algabki väikestest sammudest. Küllap nende väikeste sammudega jõuan ma ükspäev ka selleni, et ma olengi 100% vegan ja 100% zero waste.