top of page

MIDA JÕULUKINGITUSI TEHES SILMAS PIDADA*

Üle mitme pika aasta on mulle endalegi uskumatul moel hinge pugenud suur ja soe jõulutunne. Viimati tundsin ma midagi sellist ilmselt pisikesena, kui kuuse alla hunnikus kingitusi oodata oli. Aga nüüd, täna, mina, kes ma külma ja lund kunagi väga sallinud pole, ootan pikisilmi, et lumevaip maha sajaks ning lähen hea meelega hommikuti Lauri ja Ruudiga õue karge õhu kätte jalutama. Kas on asi selles, et sel aastal teatava olukorra tõttu meie pere tavaline traditsioon 24. detsembril pea 20-kesi kokku saada jääb ära ja minu sees hõljub sellest tingitud pisike kurbus, aga ma nii ootan jõule. Ma ootan praekapsast ja isa tehtud kartulisalatit (isegi kui me üheskoos laua taga ei istu, kavatsen ma talle tellimuse sisse anda ja omale selle salati saada 😄), glögi ja piparkooke ning kõigest maitsvast kõht punnis diivanil ägisemist.


Jõuludega käivad aga kaasas ka kingitused. See on olnud pikk traditsioon ja ma ei saa panna pahaks, et inimestele kinke teha meeldib. Mis siin salata, ka mulle endale meeldib tegelikult jõuludel kingitusi saada. Küll aga on meie pere suurtel jõulukogunemistel olnud muuhulgas traditsioon, et kingitusi tehakse pigem pere kõige pisematele ning täiskasvanud jagavad omavahel kinke vaid juhul, kui on selge, mida teineteisel reaalselt vaja on. Lauri perega on aga komme teha jõululoosi ning ka siis uurime, kas kellelgi on mingisuguseid erisoove. Sellel noodil tekkis mul aga mõte teiega jagada erinevaid näpunäiteid, mida jõulukingituste tegemisel silmas pidada, et kingitus oleks asjalik ja praktiline ning kui see ikkagi kapinurka seisma peaks jääma, siis vähemalt oled soetanud midagi keskkonnasõbralikku või kodumaist.


  • JULGE KÜSIDA, MIDA KINGISAAJA SOOVIB


Ausalt. Ma hea meelega kannan vanaemale ja isale talviti ette, et mul oleks vaja malmpotti või uut panni. Nad on mõlemad super kokad ja teavad köögitarvikutest palju, seega jätan selle valimise hea meelega nende teha. Sama hea meelega annan ma emale teada, et kui ta tõesti mulle midagi kinkida soovib, vaadaku kaltsukast mõni soe kampsun mulle. Talle jubedalt meeldib šopata ja kingitusi teha, sest see on tema armastuse keel, seega ma suunan ta ostma midagi, mida mul päriselt vaja on. See, kui ma tean, mida ma soovin ja selle soovi kinkijale edastan, ei tee kingitust kuidagi vähem armsamaks. Samamoodi ei tee soovi küsimine sind kuidagi kehvemaks sõbraks, kaaslaseks, lapseks, vanemaks või lähedaseks.


Suurema seltskonnaga soovitan teha jõululoosi ning kasutada selleks lehekülge https://www.drawnames.com. Mugav kasutada ning igaühel on võimalik soovilisti oma jõulusoovid kirja panna ning kingi tegijal on elu kohe lihtsam.


  • VALMISTA MIDAGI ISE


Vautšer. Küll mitte jõuludeks, kuid eelmisel aastal kinkisin ma Laurile 4 isemeisterdatud kupongi: 10 massaaži minu poolt, 10 jalutuskäiku Ruudiga tema eest, 5 huvitavat kohtingut ja ühe südamesoovi täitmine. Sa saad kupongile kirjutada, mida tahes. Nõude pesemine, tolmu võtmine; sõpradele võid kinkida tasuta lapsehoiuteenust jms. Ole loov.Heade mõtete purk. Üliodav kingitus, mille kulureaks on sinu enda loovus ja aeg. Pese puhtaks tühjaks saanud hapukurgi purk, kirjuta sellele markeriga, mis seal sees on(stiilis: "Heade mõtete purk"), seo purgikaela ümber lips ja pista sisse kokkuvolditud paberilipikule kirja pandud 365 ilusat mõtet. Põhjused, miks kingisaajat armastad; ilusad tsitaadid vms.


Lõik isiklikust päevikust, raamitud. Selle konkreetse idee saatis mulle üks minu jälgija ja ma olin selle ilust lihtsalt südamepõhjani liigutatud. Nimelt kirjutas ta oma päeviku sissekande kenasti paberile ja raamis ära. Kingitus oli mõeldud õele ning antud kirjutis oli sissekanne ühest meeldejäävast päevast, mille ta oma õega veetis.


Sellega seoses meenub mulle, et eelmisel aastal jagasime Lauriga teineteisega ühe kingitusena n-ö armastuskirja. Kirjutasime teineteisele südamest tulnud toredad mõtted ja tunded ning see kingitus läks meile mõlemale väga hinge.


Mingi hea amps või korvitäis häid ampse. Küpseta ise moonisaiu, keeda valmis mõni põnev (jõulu)siirup, mida mahlaks teha või kohvile lisada, tee piparkooke, pane kokku glöggi segu. Misiganes on sinu osavuseks. Kasuta ära tühjaks saanud veinipudel või pista küpsetised köögirätikusse või pane mitmest asjast üks armas jõulukorv kokku. Ja kui ise küpsetada ei oska, aga tahad ikka nännikorvi kokku panna, siis vali Eesti mahetoote.d


Vasakul padjapüüris Lauri küpsetatud kaneelisaiakesed
  • KINGI ANNETUS


See oli vist blogija Mallukas, kes tegi see aasta toreda üleskutse kinkida sõbrale see, et lähed tema eest veredoonoriks. Samamoodi saad sa mistahes annetuse sõbrale kinkida. Võid annetada sõbra eest mõnele MTÜ-le raha, täita mõne puudustkannatava pere lapse kingisoovi või näiteks viia toitu mõnele loomade varjupaigale. Võid teha fotojäädvustuse ja selle välja printida või oma teo lihtsalt kaardile kirja panna. Minuarust väga armas ettevõtmine.


  • TOETA EESTI ETTEVÕTJAID


Juhul, kui sa ei julge ikkagi küsida, mida kingisaaja saada tahab või ta soovib näiteks üllatust ja ilma kingita kuidagi ei saa, siis toeta kohalikku ettevõtlust. Toeta pisiettevõtjaid ja soeta midagi Eesti tegijatelt. Toon sulle näiteks mõned oma lemmikud.


Kosmeetikatooted jms.


Kokos (kuni 10.12.21 kehtib e-poes sooduskood GETXEL15 [-15%])

HOIA

Tilk!


Sentiments Soap käsitööseep roosa kvartsiga

Aksessuaarid, riided. Ülevaatliku nimekirja Eesti keskkonnasõbralikust moest leiad siit. Koostanud Suletud ring blogi autor Liisa Aavik.


Nordhale

JNGLSNTMSSV

HÜÜP

MÄRSS

Reet Aus


Restoranid. Teisisõnu – kingi näiteks mõne toidukoha kinkekaart või vii ise sõber/lähedane sööma (võid ju nt ise säärase kinkekaardi/kupongi meisterdada).


Mina soovitan:

Rohe Kohvik

Vegan Restoran V

Kringel

ÜLO

Fotografiska (Miks mitte koos näitusekülastusega?)

Tuulimaru (Võru)


Nauding Võru kodukohvikus Tuulimaru

  • TEE KESKKONNASÕBRALIK KINGITUS


Mõningaid ideid võid leida keskkonnasõbralikest e-poodidest. Ehk on sul mõni suur kohvisemu, kes siiamaani ühekordsetesse topsidesse kohvi ostab? Või meenub sulle, et vennal on alati kodus plaastrid otsas? Või kipuvad emal plastikust raseerijad katki minema? Sel juhul vaata aga siia:


Elamise Kergus

Zero Waste

SLOW

Ilma Pood

Murueit ja tütred (Vegan näohoolitsus, kulmuhooldus jm. Koodiga getxel -20%)

Leide zerowaste.ee e-poest

Aga julge ka taaskasutust kinkida. Kui sa juba julged kingisaajalt küsida, mida ta kingiks soovib, julge ka küsida, kas võid selle osta taaskasutuspoest. Kui taaskasutatud riiete kinkimine tundub liialt ekstreemne, võib ju vaadata nt raamatuid, lauamänge, puslesid. Samamoodi võid kinkida ka mõne hea raamatu enda kollektsioonist, mille ise juba läbi oled lugenud.


  • JA VIIMANE – ÄRA IKKAGI KINGI MIDAGI


Teisisõnu – kingi ühist koosveedetud jõuluaega. Ühine õhtusöök ja tähendusrikas vestlus võivad niisamuti ilusaks kingituseks olla. Ole jõuludel varem kohal ja aita vanemaid jõulukokkamise või laua katmisega. Teisel juhul võite jõulumenüü pereliikmete ja külaliste vahel ära jagada ja nii saab igaüks midagi tuua ja niipidi panustada. Või pane kokku jõulumuusika playlist. Või kogu kokku ja prindi välja varu luuletused ja aita kaaslane hädast välja (keegi kindlasti on unustanud mõne luuletuse pähe õppida või ei oodanud kingitust saada). Kindlasti saad kuidagi mõnusale koosviibimisele oma abikäe ulatada.


Teiste tähtpäevade puhul, nagu nt sünnipäev, on võimalik veeta ühiselt aega miljonil eri viisil. Jalutuskäik mere ääres, rabasuplus, piknik metsas jnejnejne.

Ma muidugi ei tea, kuidas tänane olukord lubab, aga sama võid kolleegidega kontoris või sõpradega külas teha. Õhtusöök kingituste vahetamise asemel.

Ilusat jõuluaega!


 

*Postitus sündis koostöös Kogumispäevikuga.Soovid e-mailile teavitust, kui ma uue postituse üles panen?

HILJUTISED POSTITUSED

TAGASISIDE, MÕTTED, KÜSIMUSED:

bottom of page