top of page

2IN1 EHK NÄDALAMENÜÜ + TORTILLA RETSEPT

See on mulle uskumatu, ent mõlemaid on minult päris mitu korda küsitud. Natukene jonnisin endamisi tegelikult, sest retseptide kirjutamine on minu jaoks kümme korda igavam, kui muud postitused, ja lisaks ei tähelda ma kunagi oma retseptide koostisosade koguseid üles. Aga kuna ma olen siiski people pleaser, siis võtsin end lõpuks kokku ja koostasin huvilistele ühe näidis nädalamenüü ning panin kirja nullkulu vrapi ja oma lemmiku vrapitäidise retsepti. Läksime!


Järgnev on inspireeritud meie pere sellenädalasest menüüst. Pean märkima, et tegu ei ole ei 100% vegan ega 100% nullkulu roogadega. Küll aga proovisin ma siia kirja panna iga päeva kohta 3 toidukorda. Mitmel juhul teen õhtul lihtsalt suurema koguse toitu, et saaksin selle järgmisel päeval lõunaks ära süüa. Kui mõnda retsepti ikka väga ihkad teada, anna mulle kommentaarides märku.


 

1. PÄEV

Hommik – lihtne guacamole tomati ja idudega ciabattal

Lõuna – riis Anamma šnitsli ja värske salatiga

Õhtu – kartuli-porgandi tamp taimse viineri koorekastme ja värske salatiga


Minu guacamole kujutab endast 1 avokaado purustamist ja miksimist 1 hakitud küüslauguküüne ja natukese soola, pipra ja sidrunimahlaga. Kuna ma armastan tugevaid maitseid ja mul tuli järsku hull feta juustu isu peale, siis enda võikule lisasin katteks ka feta juustu. Lihtsalt nii noaga tõmbasin ja määrisin leivale, kühveldasin peale avokaadomiksi ja katsin tomativiilude ja mungoa idudega.


Üks meie pere viimase aja lemmikuid on aga india pähklitest kaste. Kasutame seda nii sooja koorekastmena kui ka külma kastmena nt salatites, vrapi vahel jne. Valmistusviis on aga imelihtne: blenderda paar peotäit india pähkleid koos vee ja maitseainetega. Kõik. Kui soovid vedelamat kastet, võid vett juurde lisada, kui tahkemat, siis hoopis lisa pähkleid. Maitset saad aga vastavalt soovile timmida. Lisa nt küüslauku ja sinepit või ürdiaia segu või hoopiski paprikapulbrit. Kusjuures kui tuleb liiga palju kastet, vala see purki ja pista külmkappi. Mul kestis üks laar isegi 2 nädalat.


PS. Tee õhtust rooga topeltkogus, et saaksid ka järgmise päeva lõunal punu täis.



2. PÄEV

Hommik – smuutikauss banaani, müsli ja muu nänniga

Lõuna – kartuli-porgandi tamp taimse viineri koorekastme ja värske salatiga

Õhtu – lihavaba boršisupp ehk peedi-porgandi-kapsa-kartuli supp


Suppi tuleb alati nii, et saab vähemalt 2 toidukorda söönuks, seega see on hea viis jälle lõunal kõtu täis saada. PS. et supp toitvam oleks, võib lisada ka ube.



3. PÄEV

Hommik – ciabatta võiku hummuse, rohelise, tomati, idude, feta ja kreemise balsamicoga

Lõuna – eelmise õhtu supp

Õhtu – isetehtud tortilla BBQ lillkapsa ja muu värskega


Etteruttavalt ütlen, et esimesel korral ei pruugi tortilla tulla välja nii, nagu sa vaimusilmas ette kujutad. Ei tule nad midagi nii korrapäraselt ümmargused ja ühe või kaks rikud sa unistamisega raudselt ära ehk saad vähe jumekamad kettad.


8 torilla valmistamiseks läheb sul vaja:

400 ml nisujahu

0.5 tl soola

0.5 tl küpsetuspulbrit

40 ml extra virgin oliiviõli(või muud mahedamaitselist taimeõli)

120 ml sooja vett

köögikombaini või mikserit + taigna otsikut (see, mis siukene piraadi konksu moodi välja näeb)


Tegevuskäik on aga järgmine:

1. Sega omavahel korralikult läbi jahu, sool ja küpsetuspulber.

2. Lisa õli ja vesi(samal ajal, kui mikser keskmisel kiirusel töötab). Sega 1 minut või kuni segu hakkab palliks muutuma. Seejärel alanda kiirust ja jätka veel 1 minut või kuni tainas on ühtlane(võid ka käed appi võtta tegelikult).

3. Aseta tainas jahuga kaetud pinnale ja lõigu 8ks ühesuuruseks tükiks. Kata iga tükk jahuga, vormi käte vahel pallike ja seejärel lömasta see oma peopesaga ketasteks. Kata kettad köögirätikuga ning lase seista vähemalt 15 min.

4. Kuumuta pann veidi üle keskmise kuumuse. Rulli iga taignaketas umbes 15 cm läbimõõduga ringiks. Vaata, et taignarull ja pind oleks jahused.

5. Kui pann on kuum, aseta lahti rullitud taignaring pannile ja küpseta ca 1 min. Ei, pannile ei käi mingit rasvainet. Kõik on õige, kui tainas hakkab hullupööra mullitama. Seejärel pööra tortilla ringi ja lase nii 15-20 sekundit veel küpseda.

6. Korda, lisa täidis ja naudi. PS. kui kohe ei jaksa kõike ära süüa, võid tortillasid hoiustada külmkapis nt mõnes õhukindlas karbis või kotikeses. Peaksid kuni nädala vastu pidama.


Täidiseks võid panna nt hummust, kurki, tomatit, salatit, paprikat, avokaadot ja BBQ lillkapsast. Viimase valmistamiseks lõika pisike lillkapsas väikesteks õisikuteks, sega lihtsalt oma lemmiku BBQ kastmega läbi ja pista 180-kraadisesse ahju umbes 15 minutiks. Nii hea tuleb, ma luban sulle!



4. PÄEV

Hommik – hommikune tofuburger

Lõuna – salat Anamma pihvi ja india pähkli kastmega

Õhtu – oa-porgandi pihvid kartulitambi ja värske salatiga


Hommikusöök kujutab endast umbes cm paksuseid praetud tofu viile, mis on kokku pandud igasuguse hea värske kraami, vegan majoneesi ja hummusega. Seda kõike ciabatta vahel. Hea pirakas ja täitev amps.


Värske salat(lisandina) käib nädala jooksul aga palju läbi. Tavaliselt ma ostan midagi rohelist, kurki, tomatit ja sellest piisab. Vahel ei lisagi muud, ent vahel lisan natukene oliiviõli ja soola-pipart. Vahel satub sinna ka mujalt üle jäänud jupp porgandit või paprikat vms. See nädal lisan aga idusid ning vahepeal feta juustu, et kõik kraam külmkapis ikka lõpuni saaks söödud.


Pihvidest aga nii palju, et segan aja purustan kausis riivitud porgandi, kurnatud punased oad, hakitud ja praetud sibula-küüslaugu ja erinevad maitseained, nagu nt karri, kurkum, jahvatatud paprika, sool, pipar. Mõnikord soovib segu juurde ka natukene jahu, et kõik paremini koos püsiks.


5. PÄEV

Hommik – jääkidest võiku

Lõuna – needsamad eelmise päeva pihvid, aga praetud riisi ja salatiga

Õhtu – taimne bolognese meelepärase pastaga


Minule meeldib teha bologneset nii, et ma purustan ise tomatid või ostan mõne konserveeritud variandi ning segan need läbi pannil praetud sibula, küüslaugu, riivitud tofu, riivitud porgandi ja maitseainetega. Keedetud pasta hulka ja oi, kui nämma tuleb!


6. JA 7. PÄEV

Ma ei koosta kunagi 7-päevaseid nädalamenüüsid, sest need venivad siis umbes 10ks päevaks, sest ikka jääb midagi üle või mõni toidukord vahele jne, mistõttu olen ma rohkem 5-päevaste menüüde usku. Lisaks on nädalavahetuseti rohkem ringi liikumist ja suure tõenäosusega satub mõni toidukord ikka kuskil kohvikus või restoranis olema. Mõnel juhul jääb mul mingist roast mõni koostisosa puudu ja ma lähen ikkagi uuesti poodi. Kui mul endal jaksu ja viitsimist jätkub, on ju kõik okei.


Mul on alati kodus läätsesid, india pähkleid, jahu, sibulat ja küüslauku. No küll ma ikka mingi pasta või pajaroa või isegi pitsa valmis mässin. Kuidagi on sellega vedanud, et olen loov ja oskan välja mõelda, mida mingitest jääkidest teha. Võid alati mult abi küsida ja saame koos mingi õhtusöögi sulle välja mõelda.


Ma ennustan, et eelnevatest kokkamistest on mul selleks nädalalõpuks jäänud üle taimset viinerit, tofut, paprikat, india pähkli kastet, tomateid ja vb ka riisi. Imelihtne. Purustan tomatid köögikombainis, praen pannil sibula, kuubikuteks lõigatud viineri, juurikad jm. Lisan juurde purustatud tomatid ning lõpuks segan kõik riisiga kokku. Võib ka sedasama india pähkli kastet lisada, mida korduvalt maininud olen. Võta riske, katseta!


Üleval: praetud riis Anamma šnitsli ja värske salatiga

All: praetud kartulid Anamma šnitsli, porgandi-läätse karri ja värske salatiga

 

Nagu ma ütlesin, siis tegu ei ole 100% nullkulu menüüga. Kui tublisti sa ka ei pingutaks, siis taimse viineri ja tofu saad täna siiski vaid pakendatult osta. Ja kui idusid ise aknalaual ei kasvata, pead ka need plastkarbis ostma. Küll aga kõik teised juur- ja puuviljad peaksid sa ilma pakendita saama. Vedamisel isegi tavalisest toidupoest. Alles ma üllatusin, kui Rimis lahtiselt mingit salatilist nägin(sordi nime ei tea öelda). Ent sellegipoolest eelistan ma toidupoele turgu. Seal saan olla kindel, et plastmass tuleb minuga kaasa ainult juhul, kui ma jään lause “Ei soovi kilekotti” väljahõikamisel müüja kiirusele alla ja ta on jõudnud juba tugeva sõlme kilekotile peale teha.


Feta juustu saab oma taarasse osta nt. Kalimera Kallis Eesti-st. Hummuse saad teha ise, internet on lõputult põnevaid retsepte täis. Kuivained jms, nagu riis ja müsli saad nt. Biomarketist. Erinevad pähklid, k.a india pähklid saad pea igast suuremast toidupoest enda kotikesse soetada. Sama lugu on ciabattaga, pea iga poe saiakeste letist saad selle oma kotti pista. Kusjuures Selveris on eriti hea valik, minu vaieldamatu lemmik on Selveri imehea täisterasepik. Ja kui talveks külmutatud marjad on jääkülmast otsa saanud, vali nt ICA marjad, sest need ei ole plastpakendis. Natuke planeerimist ja veidi rohelisem eluviis on täiesti võimalik.


Igal juhul. Saigi selleks korraks kõik. Loodan, et said inspiratsiooni või kui sa mingit tarkust siit välja ei lugenud, siis tead nüüd vähemalt seda, et Anamma šnitsel ja india pähkli kaste on minu toidulaual tihti esindatud.


Head pugimist, tsau!

Soovid e-mailile teavitust, kui ma uue postituse üles panen?

HILJUTISED POSTITUSED

TAGASISIDE, MÕTTED, KÜSIMUSED:

bottom of page